Podzim je čas pestrobarevného listí, svatomartinských hodů a vinobraní
Podzim.
Taky se vám při tomto slově vybaví mlhavé počasí a zlátnoucí listí? Nebo třeba vůně pečených dobrot, a je jedno, zda se jedná o dýni nebo svatomartinskou husu? Mě napadne ještě vinobraní. Podzim je pestrý jako barevná škála spadaných listů.
Příroda se pomalu připravuje na zimu
Na podzim všechna letní energie pomalu odchází, listy ztrácí svou zeleň a stávají se malířovou paletou. Určitě si vzpomínáte, jak jste na základní škole sbírali barevné listy a za pomoci štětce a vlastní fantazie tvořili veledíla. Příroda je také takový umělec, který má právě v tomto období ještě poslední šanci ukázat, co umí. V zimě už odpočívá a maximálně požádá o pomoc dědu Mráze. Ten je mimochodem taky velmi zručný a kreativní.
Podzimní melancholie
© via Canva.com
Lidé hodnotí uplynulé dny a měsíce, více dumají nad sebou samými, a vlastně je to dobře. Zastavit se po cestovatelském létě, zachumlat se do deky na sofa a přečíst si třeba oblíbenou knížku.
Ale podzim není jen pochmurný a šedivý. Jsou dny, kdy slunce prozáří zbarvené listy stromů a když zrovna procházíte alejí, připadáte si jako v jeskyni pokladů. Paprsky probleskují zlatavými listy a vám připadá, že jsou všude kolem truhly plné drahokamů. Spadané listy šustí pod nohama, slunce vás hřeje do zad a to hned zapomenete na chmury, které vás v hlavě tíží.
© via Canva.com
Podzim odstartuje vinobraní i hody, aneb je třeba si udělat zásoby na zimu
Pěkné podzimní dny lákají k výletům do přírody, která nabízí právě na podzim nádherné scenérie.
Pamatuji si, jak jsme vždy podnikli výlet do Českého ráje, na Malou Skálu, to byly výhledy! Nebo na Bezděz, do Máchova kraje. A což teprve všemi barvami hrající vinice na Pálavě.
Nejlepší pohledy na ně máte z hradu Děvičky v Pavlově nebo ze Sirotčího hrádku v Klentnici. Jestli vám po cestě vyhládne, stavte se v Café Fara nebo v KarBaru, tam si vaše chuťové buňky rozhodně přijdou na své!
Sirotčí hrádek, Klentnice
Cesta hroznů do sklepa
Podzim je čas vinobraní.
Koncem léta hrozny dozrávají a vinaři začínají být jak na trní. Těší se na sklizeň své celoroční práce.
Sebrat hrozny, odstopkovat, vylisovat, vykvasit, vyškolit, vypít – to jsem to vzala hopem. Ono se to lehce řekne či napíše, ale proces je to náročný a nic se nesmí uspěchat. Dříve než víno plně prokvasí, dá se využít jako burčák, sezónní osvěžující alkoholický nápoj, jenž je velmi vyhledávaný (já preferuji červený).
Více o vínu a jeho světě se dozvíte v jednom z dalších článků!
Bavory
© via Canva.com
Podzim - vůně zvěřiny a dýně na polích
K dobrému vínu patří bezesporu i dobré jídlo. Za co by pak ten život stál, že?
Podzim je obdobím honů, o mém názoru na zabíjení pro radost se tady zmiňovat raději nebudu, ale myslivost a regulace zvěře má asi nějaké důvody.
V tomto období jsou oblíbenou položkou na menu restaurací zvěřina a dýňové speciality – polévka, pyré, dýně pečená na slano, na sladko – ano, mám ráda dýně a hodně, a nebojte se, recepty budou!
© via Canva.com
Svatomartinská husa a víno
11.11. – takové magické datum, je svátek sv. Martina. Pranostika říká, že sedlá bílého oře, který symbolizuje první sníh a příchod zimy.
S tímto dnem se pojí svatomartinské hody.
Peče se husa a rohlíčky, ochutnává se mladé víno a lidé si užívají před nástupem půstu, který trvá až do Vánoc.
© via Canva.com
Husí speciality
Husa byla tradičním pokrmem v tomto období, jelikož končil hospodářský rok a dělaly se zásoby na zimu.
Připravuje se nejčastěji pečením při nízké teplotě alespoň 13 hodin, z ostatních pokrmů můžu zmínit třeba husí paštiku nebo kaldoun.
K pečené huse samozřejmě patří zelí a knedlík. Jakou variaci zvolíte, je čistě na vaší fantazii a chuti.
TIP – pečená husa s hruškami, červené zelí s vínem, bílé křupavé kysané a knedlíky – chlupatý a petrželový. Příští husa bude zdokumentovaná s vlastním receptem v rubrice, tenhle rok na to nebyl prostor ani vhodná lokalita, jelikož na Kanárských ostrovech husám moc nefandí.
Tak mě napadá, jestli o této tradici četl i pan Coelho, když psal knížku 11 minut. No ale to sem teď nepatří.
Podzim znamená i víc odpočinku
Hodovat a radovat se před nástupem zimy. To je asi hlavní důvod svatomartinského veselí. Ale všeho s mírou, jak vína, tak i pečených dobrot, ovšem musím podotknout, že čas od času je zdravé si promastit bříško.
Patří to k tradici, ty by se obecně měly dodržovat, aby se neztratily. Ano, doba jde stále dopředu, ale jde dopředu tak rychle, že vlastně předbíhá sama sebe. Lidé jsou nuceni žít tak, že zítra je vlastně včera. To mi přijde šílené. Proto je důležité najít si to své tempo, které nám vyhovuje a snažit se ho udržet, jen tak se nebudeme zbytečně stresovat a dokážeme vnímat svět kolem, ale i sebe mnohem víc.
© via Canva.com
Podzim a bilancování energií
Svět, naše planeta – to je energie, miliony částic shlukovaných do různých elementů, lidí, zvířat, rostlin, vody a dalších xy částí našeho ekosystému.
Je to síla, je to tok něčeho, co nevidíme, ale cítíme. A ať už pozitivní nebo negativní, je to stále energie a je i v nás. Její vnitřní i vnější proudění je třeba vyrovnávat, příroda se snaží o to samé.
Na jaře vystřelí nálož barev a vůní jak dělovou kouli, přes léto vše vyživuje, aby se plody jejího snažení na podzim sklidily a ona se pomalu uloží k zimnímu spánku.
Vezměme si z ní příklad. Naučme se hospodařit s naší životní energií, zbytečně ji neplýtvat, ale zároveň ji využívat smysluplně.
Téma Využitelnost energie těla i mysli můžete pojmout jako takový domácí úkol na pošmourné listopadové dny a zkuste se zamyslet, do jakých činností či lidí svou energii investujete a zda si ji dokážete zase zpátky obnovit, ať už pasivně nebo aktivně činnostmi, co vás nabíjí.
Já mám v plánu udělat to samé 😊
© via Canva.com
Použité externí odkazy:
Svatomartinské menu: 20 receptů. Klasika s husou, levnější s kuřetem. Proženy [online]. Copyright © 1996 [cit. 12.11.2021]. Dostupné z: https://www.prozeny.cz/clanek/svatomartinske-menu-20-receptu-67857?fbclid=IwAR2IAGbYobli75JDcxUg1rP5si8q2o21n1nJbpT_SyW_rFWU9pNpFW8Tbh8
Kde se vzala tradice svatomartinské husy? Podle legendy světce „prozradily“ – Deník.cz. Deník.cz – informace, které jsou vám nejblíž [online]. Copyright © [cit. 11.11.2021]. Dostupné z: https://www.denik.cz/ekonomika/kde-se-vzala-tradice-svatomartinske-husy-podle-legendy-svetce-prozradily-20181108.html
Historie Svatomartinského vína | Vína z Moravy a vína z Čech. [online]. Dostupné z: https://www.vinazmoravyvinazcech.cz/cs/encyklopedie/jak-se-vyznat-v-nasich-vinech/co-je-to-svatomartinske/historie-svatomartinskeho-vina