Seno léto pole
Čtyři roční období

Léto s vůní prázdninových dálek i grilovaných delikates

Léto je bezesporu jedno z nejoblíbenějších ročních období. Neznám snad nikoho, kdo by se na něj netěšil.
Příjemně teplé počasí s sebou přináší uvolněnější náladu, lidé cestují, setkávají se více s přáteli, prostě si užívají krásných letních dní.
A je asi jedno, zda se vydají poznávat exotické kraje či dají přednost českým luhům a hájům.

Léto má totiž své kouzlo, ať už jste na pláži či někde na louce mezi balíky voňavého sena.

Vydejte se na prázdniny (i když už do školy nechodíte)

Většina lidí využívá letního období pro své dovolené a vyráží k moři.
Moře regeneruje tělo i duši, slaná voda z nás smývá nahromaděný stres a slunce zas dodá vitamin D i líbivý tón naší pokožce.
A ty východy či západy slunce nad šumějícím oceánem, ty stojí za tu náročnější cestu.

Stejně tak úchvatné ovšem mohou být i večery někde u rybníka za zvuků kvákajících žab, taková filharmonie obyvatelů rybničního království by jistojistě našla uplatnění na hudební scéně.

Východ slunce léto moře
Rybník léto

Žďárské vrchy, Vysočina

© via Canva.com

Léto a bojkovské kotáry, to je balzám na duši

Prázdninový čas je doba, kdy se vždy vrátím zpátky do svých dětských let. Vždy jsme trávili čas u babičky v Bojkovicích, takové dědince pod Bílými Karpaty. Opékali jsme pstruhy, sušili seno, sbírali ovoce a houpali se v síti. Během léta dozrávají hrušky, švestky, špendlíky i jablka, takové letňáky utržené ze stromu, co křupou a jsou šťavnaté, to je lahoda! Děda potom s nasbíranou úrodou alchymistickými hokusy pokusy vyráběl slovácké tekuté zlato. A že to uměl, jeho meruňkovice je nejlepší, co jsem kdy okoštovala.

Čas letí jako stíhací letoun a bohužel bezstarostné časy školních let už máme za sebou. Ovšem dětskou duši, tu si můžeme hýčkat uvnitř nás pořád, dětství je totiž magické díky určité nevědomosti.

Bojkovice
Bojkovické kotáry

Bojkovsko

Teplé letní noci a táboráky pod širým nebem

Další vzpomínkou na léto je určitě návštěva chaty na Vysočině.
Někdy jsme naložili maso, udělali metrový špíz a opékali dlouho od noci, přitom si povídali o všem možném i nemožném a pozorovali blyštivou oblohu nad našimi hlavami.

Přes den zas chodili na houby do lesa, kde dávaly lišky dobrou noc, a to doslova. Jsou to kouzelné kouty naší země, které mají místo v mém srdci. Ale dost už sentimentality.

Les

© via Canva.com

Dlouhé večery jsou ideální pro posezení venku a grilování.
Grilování je oblíbenou společenskou gastroudálostí, je proto dobré se na něj dobře připravit.


Tady máte pár tipů na marinování i grilování, které se vám určitě budou hodit!

Léto, to ke grilování přímo vybízí - 3 pilíře dokonalé marinády

Samotnému grilování předchází příprava ingrediencí – důležitým krokem je marinování.
Díky němu získá surovina chuť. Nositel chuti je i tuk, proto je vždy lepší volit prorostlejší masa, i kvůli tomu, že bude maso šťavnatější. Skvěle se ke grilování hodí krkovice, maso z oblasti pupku, vysoký roštěnec, masa s kostí, stehna, křídla a ryby.
Můžete grilovat i zeleninu, ovoce, pečivo – improvizujte a popusťte uzdu své fantazii.

Kvalitní maso či jiná surovina je základ – vstupní surovina je velmi důležitá, marináda pak její chuť dokreslí či zvýrazní. Především maso díky ní zkřehne a získá nový chuťový rozměr.

Marináda by měla mít vždy 3 základní složky – tuk, kyselinu a chuť. Co si pod tím představit?

Marináda

Tuk

Nejlépe olej, olivový nebo jiný kvalitní rostlinný. Slouží ke konzervaci potraviny a zamezí oxidaci.

Marinování

Kyselina

Nemyslím tím kyselinu sírovou :-), ale třeba citrusy, víno či kyselinu mléčnou (jogurt například). Tyto látky rozkládají bílkoviny a maso je tak křehčí.

Chuť

To jsou různé bylinky a koření. Doporučuji používat čerstvé, skvělý je koriandr, šalvěj, tymián, bazalka oregano a další. Pokud máte rádi exotičtější chutě, můžete sáhnout i po třtinovém cukru a medu (berte v potaz to, že cukry teplem karamelizují).
Nezapomeňte ani na česnek či cibuli.
Sůl používejte až těsně před tím, než je maso hotové, ať ho zbytečně nepřipravíte o šťávu.

Bylinky

Platí, že čím jemnější maso máte, tím opatrněji volte kombinaci ingrediencí do marinády, abyste stále dali možnost samotnému masu vyniknout.
V jednoduchosti je krása, a to platí i o chutích.

Doba marinování záleží na typu masa – kuřecí potřebuje kolem 1 – 6 hodin, vepřové snese klidně i celý den, hovězí jakbysmet – pokud je s kostí, doba uležení se prodlužuje.

Ryby gril
Maso gril

Zelenina & ovoce

Nejen maso, ale i zelenina či ovoce si s grilem rozumí – batáty, dýně, lilek, cuketa, cherry rajčata, kukuřice, banán, hruška – je to čistě na vašich chuťových buňkách, po čem sáhnete.

Do marinády na ovoce klidně přidejte rum nebo jiný aromatický destilát, to je potom pecka!

Grilovaná zelenina

© via Canva.com

Při grilování není kam spěchat

Před samotným grilováním je třeba nechat maso chvíli odpočinout při pokojové teplotě, rozhodně ho nedávejte na gril přímo z lednice. Pak už stačí jen pořádně zatopit pod kotlem (obrazně řečeno) a můžete začít.

Typ grilu taky ovlivní výslednou chuť pokrmu, oblíbenou variantou se stává lávový kámen, který omezí riziko spálení. Mřížkové grily ale zase pokrmu dodají kouřový nádech. Výběr už záleží na každém z nás.

Gril

Mé tipy na marinády

Exotické kuře – olivový olej, mango, kokos, med, pepř, chilli
Vepřové na pivě – olivový olej, černé pivo česnek, petržel, pepř
Hovězí na víně – červené víno, olivový olej, rozmarýn, česnek, třtinový cukr pepř
Mix zeleniny – dýně, cuketa a žlutá paprika – olivový olej, česnek, limetová šťáva, skořice, sůl, pepř, tymián

K létu patří nejen grilování, ale i saláty – lehká, svěží a křupavá zelenina se skvěle hodí jako lehká večeře či oběd.
Takže pokud vám na zahradě zrovna roste špenát, vyzkoušejte tenhle letní salát se zastřeným vejcem.

Léto a pozorování perseid

Další taková letní aktivita je i pozorování hvězd, přeci jen člověka nezebe zadní část těla, když sedí někde na dece uprostřed přírody s očima upřenýma na noční oblohu.

V období mezi druhou půlkou července a první polovinou srpna můžeme vidět meteorologický roj Perseid.

„Přej si něco, padá hvězda!“

Tuhle hlášku určitě znáte, pokud máte štěstí na jasnou viditelnost, máte přání do zásoby na 10 let dopředu.

Roque Nublo letní noc

Roque Nublo, Gran Canaria

Já a mí kamarádi jsme se rozhodli jet pozorovat padající hvězdy na Roque Nublo.
Cesta nahoru je celkem náročná, převýšení je zde opravdu velké a při venkovní teplotě 48 stupňů auto dostávalo „zahulit“.
Po pár zatáčkách se v autě začal linout nepříjemný benzínový odér. Mírně přiotrávení jsme tedy zastavili u jedné restaurace, kde bylo víceméně mrtvo, jen dva dědové nás pozorovali s potutelným úsměvem. Co si mysleli o třech tajtrlících lezoucích pod autem a čuchajícím ke kapotě, těžko říct. Každopádně pak se k hledání závady připojili taky.

Nikde jsme neobjevili nic neobvyklého, takže jsme pokračovali dál. Po výjezdu na vrchol, kdy všichni členové výpravy již trpěli značnou motanicí hlavy a byli téměř uvaření zaživa, se společným hlasováním pozorování Perseid odpískalo. Já pevně doufám, že příští rok budeme mít víc štěstí.

Roque Nublo Gran Canaria

Výhled z okolí Roque Nubla, Gran Canaria

Léto v nás probouzí životní sílu

Aby byl váš den jedinečný, není důležitá roční doba.  Pravdou ovšem zůstává, že léto má svou fantastickou energie, jinou než jaro nebo podzim.

Léto tepe a pulzuje, vyzývá nás vyrazit ven a nechat se unášet na vlně dobré nálady, nebo na vlnách doslova. S nafukovacím kruhem nebo surfovacím prknem. To už nechám na vašem uvážení.

Léto je smích, léto jsou teplé noci u ohně, léto je sálající slunce. Absorbujte tedy co nejvíc této letní energie, aby pak ve vás mohl během podzimu a zimy plápolat váš malý soukromý táboráček.

Slunečnice
Použité externí odkazy:

Perseidy 2021: Kdy a kde pozorovat nejjasnější meteorický roj | Reflex.cz. Reflex.cz – Komentáře, zprávy, výrazné autorské fotografie [online]. Copyright © 2001 [cit. 12.09.2021]. Dostupné z: https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/102322/kde-a-kdy-pozorovat-perseidy-srpnovou-oblohu-rozzari-roj-az-100-meteoru-za-hodinu.html