Bílá kráska zima
Čtyři roční období

Zima, zima, zima je veliká – Vánoce a bílá nadílka

Zima je posledním ročním obdobím, ale každý konec přeci znamená nový začátek.
Bez zimy by nebylo jaro, bez podzimu zima. Je to cyklus, kruh života a smrti. Protože i ta vlastně představuje počátek.
V tomto období se slaví i Vánoce, důležité křesťanské svátky.

Zima z přírodního hlediska

Během zimy se příroda připravuje na další rok, odpočívá. I když to vypadá, že se nic neděje, tak se přesto pod zemí, pod kůrou stromů odehrává tolik úžasných procesů.

Ano, matka příroda je mocná čarodějka.

Zima je mnohdy studená a nevlídná, ale když slunce vysvitne a jeho paprsky tančí na ledových krystalcích sněhu, je to nádhera, která zahřeje u srdce. Mráz dokáže vytvořit neuvěřitelné tvary a obrazce. A což teprve když vám sníh křupká pod nohama.
Vánoční pohádka byste řekli. Nebojte, o těchto svátcích bude taky zmínka.
Měsíc zima
Zima vločka
Roky běží zima

© via Canva.com

Zimní sporty

Sportovní nadšenci na zimu čekají jak na hody, nemůžou se dočkat, až vytáhnou lyže a snowboardy, obují si brusle a rozjedou se po zmrzlém jezeru.
Děti nadšeně sáňkují a staví sněhuláky. To se v létě nedá.

Každé roční období má své přednosti a musím říci, že je inspirativní pozorovat střídání dob v přírodě – útlum, rozkvět, zrání a opad. Stále dokola a vždy jinak.

Zimní sporty
Sněhulák

Jak lidé trávili zimu dříve

V minulosti trávili naši předkové většinu času během zimy doma. Na poli se nepracovalo, tak rodiny tkaly, předly, pletly a tak dále – žilo se skromně ze zásob, které se vytvořily během roku.
Zima zásoby

© via Canva.com

Zavařené nebo sušené ovoce i zelenina, pohanka, čočka, jáhly, kroupy, brambory ze sklepa a kysané zelí, to byly nejčastější ingredience na stole během zimního období.
Bylo třeba dodat organismu potřebné látky v koncentrovanější podobě, ze surovin, které si tyto minerály a vitaminy uchovaly z léta a podzimu.

Kysané zelí
Luštěniny

Kysané zelí je plné vitaminu C a naše střeva ho ocení i díky bakteriím mléčného kvašení. Je to opravdu top posilovač imunity.

Tělo v zimě potřebuje zahřát, proto je vhodné zvolit vydatnější pokrmy – co dodají energii na výrobu tepla a zároveň podpoří imunitu. Skvělou volbou jsou polévky se zeleninou, luštěniny, teplé saláty a ryby. K snídani můžete vyzkoušet z některých originálních kaší.

Polévky zima

© via Canva.com

No, můj táta má během zimy chuť na svíčkovou, je to pro něj taková tradice. A vlastně i pro mě, abych nevyšla ze cviku.

Které potraviny jsou během zimy pro naše tělo dobré?

V zimních měsících platí obzvlášť fakt, že je třeba posilovat obranyschopnost organismu.

Ledové větve

Náš jídelníček by měl být pestrý a je jedno, jaké roční období zrovna je.
Měli bychom dávat přednost sezónním potravinám před těmi dovozovými.

Zima je ale na čerstvost trochu chudší. Ovoce a zelenina venku moc neroste, ale lze zvolit tepelně upravené druhy zeleniny – zelí, kapusta, pórek, cibule, česnek, červená řepa a veškerá kořenová zelenina, z ovoce můžeme sáhnout po jablkách, hruškách.

Doporučuje se konzumovat potraviny s obsahem retinolu (provitamin A), kyseliny listové a selenu (najdeme ho v celozrnných obilovinách, ořeších, v mléku, droždí, kukuřici, avokádu a vnitřnostech, podporuje funkci jater a štítné žlázy).

Zinek bychom taky neměli opomínat – ten je součástí většiny enzymů v lidském těle a ovlivňuje syntézu bílkovin.
Železo, vitamin D a C je také dobré tělu poskytnout.

Vývar

V zimních měsících nás zahřeje bylinkový čaj, čokoláda (ta poctivě připravená, ne z prášku) anebo i něco ostřejšího, svařák či grog.
Určitě zkuste svařené víno z Merlotu, dělám do něj medový rozvar se skořicí, badyánem a hřebíčkem, místo pomeranče tam přidám pečené jablka a hrušky – ňaminka. Nebo růžové svatovavřinecké s grepem. Když venku fičí severák, voňavý přijde vhod svařák.

Horká čokoláda

© via Canva.com

Vánoce, Vánoce přicházejí

Vánoce zná každý, ale jak dobře? Pojďme si o nich povědět pár zajímavostí.

Jedná se o křesťanské svátky, které oslavují narození Ježíše Krista. V minulosti pohané slavili zimní slunovrat, jenž připadá na 21.12, tento den je nejkratší v roce. Poté se Slunce zase ujímá své vlády a ta vrcholí 21.6. letním slunovratem.

Slunce bylo považováno za zdroj života a na vánočním stole nesměly chybět určité potraviny, které zaručovaly hojnost pro všechny i v následujícím roce jako třeba mák, houby, obilí, luštěniny, med a česnek.

Vánoce
Stromek

Symboly Vánoc

24.12 je Štědrý den, Narození Páně čili Boží hod vánoční pak připadá na 25. prosince a je to hlavní svátek.

Advent je doba před Vánocemi, jejím symbolem je věnec se 4 svíčkami, které značí neděle před 24. prosincem, každou neděli je třeba zapálit jednu svíci a ta má svůj význam. Vánoční doba pak končí 6.1., kdy mudrcové z Východu přinesli dary malému Ježíšku.

Symboly Vánoc jsou určitě červená barva značící porod a život, Betlém a stromeček, i když ten se stal znakem těchto svátků poměrně nedávno. Teprve na konci 19. století se stalo zdobení vánočního stromku tradicí, ozdoby byly dříve jablka, ořechy, cukroví, teď existuje nepřeberné množství různých motivů a materiálů. Já osobně stromkovému opojení moc neholduji, raději se na strom podívám v lese a pověsím na něj mrkev pro srnky. Nevidím jediný důvod, proč by měl strom umřít kvůli týdnu oslav, protože na Tři krále se strom odzdobí a spálí.

Vánočním zvykem je též zavěšování jmelí, říká se, že polibek pod větvičkou jmelí přinese lásku na celý rok a jako dar pak ochraňuje před nemocemi.

Vánoční výzdoba

© via Canva.com

Tradice a zvyky v době vánoční

Jaké by to byly Vánoce bez zvyklostí a rituálů, věřilo se, že tato doba má v sobě něco magického, a proto se předpovídala budoucnost do nového roku.

Na Štědrý den se mají plnit přání a zjevovat proroctví. Tento den začínal poslední adventní mší a dle tradic by se měl dodržovat půst, aby se při večeři vidělo zlaté prasátko. Osobně jsem pro malý oběd, jelikož být o hladu až do xchodové večeře není pro netrénovaný žaludek nic příjemného.

U nás doma se vždy vařila hrášková polévka s vejcem, jinde se pekl houbový kuba nebo muzika, což je vánoční kompot – jablka a hrušky, případně i švestky se provaří se skořicí a hřebíčkem ve vodě, sladit ho můžete medem. Mohli jste taky uzobávat vánočku, cukroví nebo štolu.

Cukroví

© via Canva.com

Štědrovečerní pokrmy

Štědrovečerní večeře byla výzvou pro všechny hospodyně – obvykle se podávalo pět až sedm chodů, záleželo na finanční situaci a postavení rodiny. Někde se jedly pečení šneci, někde hubník.
Jakmile na obloze vysvitla první hvězda, usedlo se k prostřenému stolu pro sudý počet lidí – pod každým talířem mohly být kapří šupiny a peníze pro štěstí, chleba se solí pro hojnost v dalším roce a od stolu se nesmělo odcházet, aniž všichni dojedli, jinak prý dotyčný do roka zemře. Zbytky večeře se rozdělily mezi dobytek i ke stromům, aby nikdo nepřišel zkrátka.
Na vánočním stole nesměly chybět :

Luštěniny

- hrách, čočka, obyvkle se dělala pučálka (pečený naklíčený hrách, který se podával se solí, pepřem a sádlem, případně také s česnekem) a čočková polévka
– věřilo se, že konzumování luštěnin zvelebí rodinný majetek, mohla to být i Šťedračka – polévka z hub, brambor a pohanky, s kmínem a majoránkou

Vánočka

       © via stringfixer.com

Obiloviny

- chléb, vánočka a cukroví, houbový kuba (zapečené kroupy se sádlem a hříbky) nebo hubník (na kousky nakrájené žemle vložené do vajíček rozmíchaných s mlékem a rozpuštěným máslem, k čemuž se pak přidají povařené sušené houby, sůl, pepř, česnek, majoránka a trocha strouhanky či dětské krupice, to vše se pak dá do vymaštěného pekáče a upeče v troubě), na sladko se pekl jáhelník se sušeným ovocem

Prostírání

Ryba

- ta se dostala na vánoční stůl až v 19. století, zvyk k nám doputoval z Rakouska, mezi nejčastější druhy ryb patřil kapr – na modro, tedy vařený s octem či bílým vínem a kořenovou zeleninou, nebo na černo, podávaný s hustou sladkokyselou omáčkou ze sušených švestek, rozinek, perníku a černého piva či červeného vína.
Takto připravený kapr se podával obvykle s knedlíkem, ale také s chlebem.

Dnes je velmi oblíbený smažený s bramborovým salátem, kolik variací na bramborový salát existuje asi rozepisovat nemusím. Každá rodina si ho dělá po svém.

Kapr smažený

Vánoční kouzlení

Po večeři se pak rodina sejde a konečně dojde na ty magické zvyky.

  • Krájí se jablíčka, hvězda v jádřinci značí zdraví celé rodiny.
  • Pouští se ořechové skořápky po vodě se svíčkou uvnitř, pokud pluje dlouho, tak je před vámi dlouhý a šťastný život.
  • Olovo vylité do různých obrazců zas ocení ti, kteří mají bujnou fantazii a můžou z nich věštit budoucnost.
  • Mladé slečny zase mohou hodit střevícem, kam se natočí špice, tam je osud zavane – zůstanou doma nebo se odstěhují za milým.

Pověr a zvyků je mnohem více, stačí vyzpovídat babičky a dědečky, to se pak dozvíte tolik zajímavých věcí!

V kostele se koná i půlnoční mše, ta má v tento den neuvěřitelnou atmosféru – vůně kadidla, varhany a zpěv vánočních koled.

Vánoční stromek
Dárek

24.12. se je ale také třeba dávat pozor na určité činnosti, které nosí smůlu. Nesmí se věšet prádlo, neboť hrozí, že se někdo oběsí, nemá se zametat, ani si půjčovat věci. Každý by měl dát i byť malý dárek, aby neskončil do roka v bídě.

Lidové zvyky a tradice jsou staré jak lidstvo samo a jsem přesvědčena, že dokud je budeme dodržovat, nevymizí, to by byla převeliká škoda. Mají své opodstatnění a mnohdy i skrytý význam.

Zima Vánoci nekončí

Vánoce končí 6. ledna, ale zima dle kalendáře trvá ještě další 2 a půl měsíce.
I v této nevlídné době využijme pěkných sní a buďme venku na čerstvém vzduchu, nebo jen tak rozjímejme doma u krbu a dožeňme resty, na které během roku nebyl prostor.
Zimní idylka
Zimní činnosti

© via Canva.com

Čas vánoční je o setkáních, o odpuštěních a o klidu mysli.
Vánoce rozhodně nemají být o dárcích a hmotných statcích, jak to bohužel v dnešní době vypadá. Nebo alespoň pro mě ne.
Relaxujte, zrekapitulujte uběhlý rok a naberte síly na ten další.

Doba je nejistá, ale tu energii a naději si musíme nést v sobě, proto mysleme na sebe a na lidi, které máme rádi, a to nejen o Vánocích.

Slunce zima

© via Canva.com

Použité externí odkazy:

Zdravé večeře, které zahřejí a nepřiberete. Co doporučují odborníci?. Proženy [online]. Copyright © 1996 [cit. 25.01.2022]. Dostupné z: https://www.prozeny.cz/clanek/zdrave-zimni-vecere-recepty-od-odbornic-76905?fbclid=IwAR38ee1dnM-exEuTZvT4Rs2tvUXthaKr-9Dmwc4zt_6I27ariQRp6CixRW0#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=prozeny.sznhp.box&dop_req_id=Ew8bFJxayXe-202112090811&dop_id=76905&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest182_boxik_sport_bez_dopo_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Co naše tělo potřebuje v zimním období – Novinky.cz. Novinky.cz – nejčtenější zprávy na českém internetu [online]. Copyright © 2003 [cit. 25.01.2022]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/co-nase-telo-potrebuje-v-zimnim-obdobi-40347007#dop_ab_variant=0&dop_req_id=ajgdhD9Z37M-202101080836&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

České tradiční Vánoce aneb co se jedlo dříve a co jíme dnes | NUTRIADAPT. NUTRIADAPT – Úprava váhy pro 21. století [online]. Dostupné z: https://www.nutriadapt.cz/zajimave-cteni/ceske-tradicni-vanoce-co-se-jedlo-drive-a-co-jime-dnes

Vánoční pokrmy v tradiční i netradiční podobě – Novinky.cz. Novinky.cz – nejčtenější zprávy na českém internetu [online]. Copyright © 2003 [cit. 25.01.2022]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/vanoce/clanek/vanocni-pokrmy-v-tradicni-i-netradicni-podobe-40262853

Vánoce – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1noce1n1nJbpT_SyW_rFWU9pNpFW8Tbh8

České vánoční tradice, zvyky a pověry jsou plné magie. Novinky.cz – nejčtenější zprávy na českém internetu [online]. Copyright © 2003 [cit. 25.01.2022]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/vanoce/clanek/vanocni-zvyky-ktere-navodi-atmosferu-176234

Kudy z nudy – Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?. Kudy z nudy – Homepage [online]. Copyright © 2022 CzechTourism [cit. 25.01.2022]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/vanocni-zvyky-a-tradice