Lipidy - oleje
Rostlinný versus živočišný element

Lipidy rostlinné i živočišné, jejich rozdělení a využití

Lipidy rostlinné i živočišné jsou velmi důležité pro naše tělo.
Bez lipidů by totiž nefungovalo.

Nejenže jsou zdrojem energie, ale jsou též katalyzátorem mnoha hlavních životních procesů, mimo to tvoří ochranné vrstvy orgánů i buněčných membrán.

Buňky lipidy

© via unsplash.com

Lipidy - oleje, tuky a další

Jedná se o látky přírodního původu, jedná se o estery vyšších mastných kyselin a alkoholů.

Oleje a tuky jsou jednoduché lipidy, které se vyznačují tím, že nereagují s vodou a jsou tvořeny molekulami s uhlíkovými řetězci.

Tyto sloučeniny jsou nositelem esenciálních mastných kyselin a ovlivňují hospodaření vitaminů rozpustných v tucích – A, D, E, K, sterolů i antioxidantů. Jsou taktéž i stavební jednotkou hormonů.

Denní doporučený příjem tuků je asi 20 % z celkového energetického příjmu (méně než 45 g za den). Samozřejmě je potřeba zohlednit pohlaví, sportovní výdej a další faktory.

Jako všechno, i lipidy mají dvě strany mince, obrazně řečeno.
Mastné kyseliny v lipidech obsažené se dají rozdělit na zdraví prospěšné a ty s opačným účinkem.

Mezi potraviny obsahující ty první, zdravé, řadíme kvalitní ryby, vejce, máslo – ghí, ořechy a semínka, avokádo, olivy a další přírodní suroviny obsahující mastné kyseliny s krátkým uhlíkovým řetězcem a vyváženým poměrem omega-3 a 6 mastných kyselin.

Tou další skupinou jsou zpravidla uměle vyrobené či živočišné tuky, palmový a palmojádrový olej.

Vejce
Avokádo lipidy

© via unsplash.com

Mastné kyseliny v lipidech rostlinného či živočišného původu

Hlavní součástí lipidů jsou mastné kyseliny, ty se řadí do několika skupin a na naše tělo působí rozdílně.
Čím delší je uhlíkový řetězec kyseliny, tím klesá její rozpustnost ve vodě a dostává se do cévního systému, kde se pak usazuje ve změněné formě a zvyšuje se tak hladina LDL cholesterolu v krvi. S kyselinami s krátkými řetězci si poradí játra a přemění je na zdroj energie.

Nenasycené mastné kyseliny (UFA)

Mononenasycené mastné kyseliny (MUFA)

Mononenasycené kyseliny (omega-9) obsahují v molekule jednu dvojnou uhlovodíkovou vazbu (tyto lipidy jsou za pokojové teploty v tekutém stavu). Klasickým příkladem je třeba olivový olej. 

Olivy

© via unsplash.com

Polyenové mastné kyseliny (PUFA)

Polynenasycené mastné kyseliny (PolyUnsaturated Fatty Acids) mají v řetězci více než jednu dvojnou vazbu. Patří mezi ně i tzv. esenciální mastné kyseliny, jelikož jsou pro naše tělo nepostradatelné a sami si je nedokážeme vytvořit.
Řadí se sem esenciální omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Omega-3 jsou konkrétně důležité pro správnou funkci mozku, buněčný růst, snižují krevní tlak, zpomalují a slouží jako prevence cukrovky.

zdroje omega-3 mastných kyselin

  • sardinka, sleď, makrela, losos, pstruh, tuňák, avokádo, konopné, lněné semínka, chia, olivový olej a další

zdroje omega-6 mastných kyselin

  • slunečnicový olej, kukuřičný olej, sójový olej, kešu, mandle

Trend stravy západní civilizace je konzumovat více omega-6 než omega-3, poměr by ale měl být 3:1 (jinak vzniká optimální prostředí pro záněty v těle). Nadměrný příjem omega-6 mastných kyselin je tedy pro organismus spíše hrozbou - může přispívat k rozvoji kloubních a nervových onemocnění, únavě i infarktu. Je velmi důležité zachovat vyvážený podíl obou druhů kyselin ve výživě.

Mandle neloupané rostlinné lipidy

© via unsplash.com

Trans mastné kyseliny (TFA)

Trans mastné kyseliny zvyšují hladinu LDL cholesterolu a ukládají se do buněk v organismu. Najdeme je v mléčném tuku a v těch uměle vyrobených.

Nasycené mastné kyseliny (SAFA)

Nasycené mastné kyseliny jsou součástí živočišných lipidů jako jsou máslo nebo sádlo. Vyskytují se ovšem také v palmovém i kokosovém oleji. Vysoká konzumace saturovaných tuků zvyšuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu a obecně není našemu zdraví prospěšná.

Je třeba vzít v úvahu fakt, že například máslo krom SAFA kyselin obsahuje i vyvážený poměr omega-3 a 6 a má protizánětlivé účinky.

Máslo kostky živočišné lipidy
Kokosový olej

© via unsplash.com

Rostlinné versus živočišné lipidy

Živočišné tuky mohou být velmi diskutabilním tématem, ale pokud je používáme v přiměřeném množství, nemusíme se ničeho bát. Skladba stravy by měla být pestrá.

Tuky jsou obecně nositelem chuti a vynechat je (nebo nahradit) v určitých receptech, by byla velká škoda. Zkuste si představit takovou holandskou omáčku s olivovým olejem, no raději ne.

Z rostlinných lipidů nemá z pohledu výživy vhodné složení olej kokosový (díky kyselině laurové), palmojádrový a palmový (krom obsahu nasycených kyselin je třeba vzít v potaz i téma kácení lesů a sázení palem olejných v tropech), případně tuky obsahující vyšší množství trans nenasycených mastných kyselin. Samozřejmě i tady velmi záleží na množství, které zkonzumujeme.

Costa Rica

Costa Rica

© via unsplash.com

Živočišné lipidy

Máslo

Máslo se vyrábí stloukáním smetany. Obsahuje především nasycené mastné kyseliny, ale taky vitamíny a minerály, má prokazatelný pozitivní vliv na střevní prostředí i antimikrobiální vlastnosti. Doporučuji používat ghí, které díky se díky vysokému kouřovému bodu nepřepaluje a vydrží vyšší teploty. Jeho výroba je snadná, je to přepuštěné máslo bez mléčných složek.

Sádlo

Je třeba si uvědomit, že není sádlo jako sádlo – nejlepší je z hřbetní části prasete. Sádlo se používá na uzení i škvaření. Vzpomínáte na chleba se škvarkovou a cibulí? Já ano.

A do kuchyně se opět navrací, jelikož jídlu dodá nezaměnitelnou chuť, zeptejte se Marie Rettigové. Řekla bych, že je tak trochu i součástí našich tradic, zabijačka byla vždy společenská událost.

Ghí
Sádlo pomazánka

© via pixabay.com

Rostlinné oleje se dělí do pěti skupin dle jejich způsobu zpracování.

  1. Extra panenský (extra virgin) – olej se vyrábí prvním lisováním plodiny studenou extrakcí, výhradně mechanicky a nepoužívá se žádného chemického zásahu.
  2. Panenský (virgin) – též se získává lisováním za studena bez chemických přísad, ale má nižší kvalitu chuti než extra virgin. 
  3. Rafinovaný – tento druh oleje se získává lisováním již vylisovaných plodin působením vysokých tlaků za tepla. Následnou chemickou úpravou rafinací ztrácí olej veškeré nutričně důležité látky.
  4. Matolinový olej – olej z pokrutin – nejméně kvalitní olej, získává se rafinací zbytků plodiny po vylisování.
  5. Olej (bez označení) – tyto oleje jsou obvykle směsí rafinovaných s panenskými.
Olejíky

Rostlinné oleje

© via unsplash.com

Druhy olejů

Nejlepší oleje z hlediska množství látek prospěšných pro naše tělo jsou ty za studena lisované – extra virgin a virgin.

Jaké oleje můžeme na trhu najít a k čemu se hodí? 

Olivový olej

Symbol Středomoří, skvělý do studené kuchyně, obsahuje mononenasycené mastné kyseliny, vitaminy E, A, D a K. Lze použít i místo tělového mléka. Olivové oleje se degustují a hodnotí jako víno.

Řepkový olej

Diskutabilní tématem řepky je likvidace polních ekosystému díky její velkovýsadbě. Olej získaný z jejích semen má vyvážený poměr mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami a za studena lisovaný se hodí do studené kuchyně.

Slunečnicový olej

Tento olej obsahuje velké množství omega-6 mastných kyselin, doporučuje se ho tedy užívat v menší míře.

Avokádový olej

Olej se získává z dužiny avokáda a je nutričně velmi bohatý. Obsahuje kyselinu olejovou a snižuje LDL cholesterol. Vitaminy E, B, A i K zase ovlivňují nervový systém, působí antioxidačně a ocení je jak oči, tak i klouby. Avokádový olej (i avokádo samo o sobě) je skvělou volbou mezi ostatními oleji.

Olivový olej

Olivový olej

© via unsplash.com

Z pšeničných klíčků

V pšeničnoklíčkovém oleji najdeme vitamíny B1, B2, B6, kyselinu listovou, fosfor i železo. Podporuje psychickou a fyzickou kondici.

Lněný olej

Olej získaný z lněných semínek obsahuje omega-3 mastné kyseliny, je protizánětlivý, antibakteriální a má protiplísňové účinky. Využívá se i pro kosmetické účely.

Sezamový olej

Tento olej se opět využívá hodně v asijské kuchyni, já ho ráda používám k restování zeleniny (hlavně zelí). Dodá pokrmům zajímavou chuť. Obsahuje vápník, fosfor i hořčík.

Pupalkový olej

Olej se semen pupalky dvouleté obsahuje omega-6 mastné kyseliny a oceňuje se hlavně jako pomocník při ženských problémech a ekzémech.

Olej z ostropestřce mariánského

Využívá se jako prostředek k regeneraci jater, taktéž pomáhá při prevenci křečových žil a zmírňuje psychické obtíže.

Lněný olej omeha-3

Lněný olej

© via unsplash.com

Arašídový olej

Používá se hlavně v asijské kuchyni díky specifické chuti a najdeme v něm především mononenasycené mastné kyseliny.

Sójový olej

Obsahuje především polynenasycené mastné kyseliny a je velmi oblíbený v Asii.

Dýňový olej

Olej lisovaný za studena z dýňových semen obsahuje mimo jiné i zinek s protizánětlivými vlastnostmi, má dobré výsledky i při léčbě kožních problémů. Hodí se do salátů i k dochucení polévek. Zkuste tuhle dýňovou!

Olej z vlašských ořechů

Vlašské ořechy i olej z nich podporují nervový systém a mozkovou činnost. Obsahují vyvážený poměr omega-3 a 6 (1:4).

Hroznový olej

Olej z jader hroznů obsahuje velké množství antioxidantů, které zpomalují stárnutí buněk.

Dýňový olej

Dýňový olej

© via unsplash.com

Meruňkový olej

Z meruňkových pecek se lisuje za studena olej bohatý na vitamíny skupiny B, který podporuje tvorbu červených krvinek.

Mandlový olej

Olej se hodí do studené kuchyně, ale více se využívá v kosmetice.

Kokosový olej

I přes vysoký obsah nasycených mastných kyselin má nerafinovaný kokosový olej některá pozitiva – má vysoký kouřový bod, působí protizánětlivě a mně například nedráždí oči, takže ho používám jako odličovač.

Konopný olej

Tento druh oleje má nejoptimálnější poměr omega-3 a 6 kyselin, dále pak obsahuje minerály, vitaminy i chlorofyl, zvyšuje imunitu, vyrovnává hormonální hladinu a léčí kožní problémy.

Makadamový a arganový olej

Oba oleje mají především kosmetické využití díky vysokým hydratačním schopnostem. Arganový se používá k vlasovým kůrám díky regeneračním účinkům daných obsahem vitaminu E a skvalenu.

Konopný olej lipidy omega-3

Konopný olej

© via unsplash.com

Kakaový tuk

Kakaové boby obsahují polyfenoly, což jsou antioxidanty, které bojují proti zánětům a podporují kardiovaskulární systém.

Kakao disponuje vyváženou kombinací sloučenin ovlivňující mozkovou činnost a náladu (tryptofan – zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, teobromin – purinový alkaloid s povzbudivými účinky, fenylethylamin – v těle vyskytující se hormon a alkaloid v rostlinách, podporuje zvýšení hladiny dopaminu a upravuje emoční stavy).

Boby jsou dále bohaté na hořčík, draslík, železo, zinek a vitaminy. Z mastných kyselin zde najdeme kyselinu olejovou a stearovou.

Nejlepší je nepražené kakao nebo boby, jelikož vysoké teploty likvidují většinu výše zmíněných látek.

Kakao boby

Kakaové boby

© via pixabay.com

Použití rostlinných olejů a živočišných tuků v kuchyni

Ve studené kuchyni používejte panenské oleje a ghí, pokud se rozhodnete pro vaření či dušení při nižších teplotách, sáhněte po nerafinovaných olejích s kouřovým bodem nad 100 ºC, ghí lze použít taky.

Na restování se hodí nerafinované oleje s kouřovým bodem nad 160 ºC – sezamový, arašídový anebo slunečnicový olej, ghí i sádlo. No a pokud chcete pánev pořádně rozpálit, je třeba smažit na olejích s kouřovým bodem nad 180 ºC – avokádový olej (ten můžete použít ve všech výše zmíněných úpravách, je velmi univerzální), ghí, palmový tuk a kokosový olej. 

Oleje různé lipidy

© via pixabay.com

Rostlinné a živočišné lipidy v různých formách jsou všude kolem nás, v rámci jejich konzumace i kosmetického využívání bychom se měli zamyslet, jakým dáme přednost.

Dle toho nám naše tělo (i mysl) bude poskytovat odpovídající služby a výkony. Bylo by dobré vzít v úvahu i náročnost a způsob získávání výsledných produktů (olejů, tuků atd.). Planetu máme jen jednu a jak se k ní budeme chovat, to se nám pak několikanásobně vrátí.

Použité externí odkazy:

Lipidy – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lipidy

Polyenové mastné kyseliny. Institut Galenus [online]. Copyright © 2008 [cit. 14.04.2023]. Dostupné z: https://www.galenus.cz/clanky/vyziva-mastne-kyseliny/polyenove-mastne-kyseliny

Holandská omáčka krok za krokem – Kuchařka pro dceru. Kuchařka pro dceru – Nauč se vařit, změň svůj život [online]. Dostupné z: https://www.kucharkaprodceru.cz/holandska-omacka/

Jedlé oleje – druhy a vlastnosti. Víš, co jíš? [online]. Copyright © 2014 Víš co jíš [cit. 15.04.2023]. Dostupné z: https://www.viscojis.cz/teens/index.php/potraviny-a-bezpenost/potraviny-rostlinneho-pvodu/rostlinne-tuky-a-oleje/269-jedle-oleje-druhy-a-vlastnosti

Ghí, aneb přepuštěné máslo | KITCHENETTE. Kitchenette [online]. Copyright © Markéta Pavleye 2012 [cit. 15.04.2023]. Dostupné z: https://kitchenette.cz/clanek/122-ghi-aneb-prepustene-maslo/

Sádlo je v mnoha ohledech zdravější než máslo nebo rostlinný tuk – Vitalia.cz. Vitalia.cz – největší server o zdraví [online]. Copyright © 1997 [cit. 15.04.2023]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/sadlo-je-v-mnoha-ohledech-zdravejsi-nez-maslo-nebo-rostlinny-tuk/

Tuky | Macronaut. Úvod | Macronaut [online]. Copyright © 2023 Macronaut s.r.o. [cit. 16.04.2023]. Dostupné z: https://macronaut.cz/article/tuky/