Mallorca pláž Španělské západní pobřeží
¡Viva España!

Španělské západní pobřeží – cestou necestou od Barcelony, přes Valencii až po Mallorcu

Španělské západní pobřeží je další oblastí, kterou rozhodně stojí za to vidět a zažít. 

Uchvátí vás nejen pláže a podmanivá zákoutí útesů tyčících se nad vodní hladinou, ale jistojistě taky Gaudího architektura v katalánské metropoli, valencijské moderní stavby, k tomu chutné tapas s osvěžující sangríou.
Výčet je to celkem strohý, jelikož Pyrenejský poloostrov toho nabízí mnohem více, ale o tom se přeci jen vydejte přesvědčit na vlastní oči.
Letadlem jste tam za necelé dvě hodiny.

No a až budete čekat na letišti, můžete si přečíst pár řádku o Barceloně, Valencii a nebo Mallorce, největším ostrovu z Baleárského souostroví.

Zátoka Mallorca

Mallorská zátoka

© via pixabay.com

Španělské západní pobřeží - Katalánsko

Tato hustě obydlená část Španělska patřila v historii Aragonské koruně. Katalánsko se nachází pod hřebeny Pyrenejí na západním pobřeží Středozemního moře a protéká jím řeka Ebre. 

Co se týče hospodářství, je to oblast velice vyspělá a turisty hojně navštěvovaná. A aby ne, kultura a historie je pro ně jako med pro medvěda (obrazně řečeno).

Katalánsko je totiž rodištěm mnoha umělců. Pochází odsud slavný malíř Salvador Dalí a také secesní architekt Antoni Gaudí. Určitě se vám vybaví jeho Sagrada Familia, o ní si ještě povíme, jelikož centrem Katalánska je bezpochyby Barcelona.

Pobřeží Katalánska je lemováno tyrkysovými plážemi a voňavými borovicemi, najdete tu mnoho skvělých restaurací s výbornými mořskými plody – ochutnejte chipirones, arroz negro či paellu, to je povinnost.

Branou do Costa Bravy je Blanes, pěkné historické letovisko, nezapomenutelný výhled na něj se vám naskytne z Castel de San Joan. Zajeďte se podívat se i na útesy v Cala S’Agulla, nad nimi se rozprostírá i krásná botanická zahrada.

Blanes Costa Brava

Blanes

© via unsplash.com

Řeka Ebre

Řeka Ebre

© via unsplash.com

Barcelona

V této metropoli si každý přijde na své.
Barcelona tepe životem – historické centrum s parky, promenádami a kostely, spletité uličky plné barů a restaurací, hudební akce, a tak bych mohla pokračovat dál.

Barcelona
Fuente Magica

Fuente Magica, Barcelona

© via unsplash.com

S Barcelonou je neodmyslitelně spojen i představitel katalánského modernismu, Antoni Gaudí.

Antoni žil na přelomu 19. a 20. století a jeho tvorba je bezpochyby unikátní. Vycházel z přírodních motivů, využíval detailů a ornamentiky.
Gaudí dokázal zkombinovat orientální prvky s gotikou do naturalisticko-secesního stylu.

La Sagrada Familia je impozantní stavbou, i když nebyla dokončena. Gaudího plán byl propojit pláž s katedrálou jednou velkou promenádou lemovanou jím navrženými domy. Běžte se podívat alespoň na dva – Casa Batlló a Casa Milá vás okouzlí nevšedním designem.

Sagrada Familia Barcelona
Sagrada Familia
Casa Batlló
Casa Milá

© via unsplash.com

Katalánský kulturní spot

Barcelona žije nejen na ulicích, ale i na střechách. Některé z nich fungují jako zahrady, protože se majitelé bytů snaží využít prostoru, jak se dá a pěstovat si nad stropem pomeranče a rajčata nezní úplně špatně.

Pořádají se zde i různé koncerty a tematické kulturní akce. Přeci jen ten výhled na přímořské město má něco do sebe.

Barcelona pláž

© via unsplash.com

A jedinečnou podívanou na Barcelonu máte i z Carmel Bunkers, udělejte si bocadillo, vemte si láhev dobrého vína a běžte pozorovat západ slunce. Top.

Západ slunce Bunkers

Doporučuji si rozplánovat trasu od Gaudího chrámu až na pláž – nevynechejte ulici La Rambla a Mercado La Boqueria, v Barceloně se těší velké oblibě i coffee rooms s top kávou, yummy brunches a dalšími dobrotami. A co si zapište na bucketlist?

Park Guell, Bari Goti, Monjuic…vydejte se na průzkum, oddejte se ruchu velkoměsta a ono vás samo povede přesně tam, kde máte v tu chvíli být.

Barcelona park
Parc Guell
Mercado Barcelona
Barcelona paseo
Monjuic

© via pixabay.com

Valencijský region

Španělské západní pobřeží skýtá i tuto oblast. Ta se rozkládá pod Katalánskem, u moře, které je poseto nádhernými plážemi na Costa del Azahar, Costa de Valencia a Costa Blanca. Tvoří ho tři provincie – Castellón, Alicante a Valencia.

Valencie

Valencie

© via unsplash.com

Valencie

Město na pobřeží pomerančového květu (Costa del Azahar ve španělském znění) je oblíbenou destinací nejen mezi cestovateli, ale i mezi studenty.
Ve Valencii se nachází jedna z nejstarších univerzit ve Španělsku.
Mladí lidé ještě více podtrhují moderní a pokrokovou atmosféru historického města, jehož základy položili již Římané ve 2. století př.n.l.

Valencií protéká řeka Turie, během výstavby města bylo její koryto přesunuto a na místě bývalého koryta byl vybudován jeden z největších parků v Evropě – Jardí del Turia.

V historickém centru najdeme mnoho kostelů, za zmínku určitě stojí katedrála Panny Marie se 3 branami. Na mapě si zakroužkujte i modernistickou budovu centrální tržnice a gotickou hedvábnou burzu La Llotja de la Seda.

Během kochání se valencijskými zákoutími vám určitě vyhládne, tak se pohodlně usaďte v některém z mnoha tapas barů a osvěžte se sangrií, a nebo silnějším drinkem agua de valencia, což je koktejl z čerstvé pomerančové šťávy, vodky, ginu a cavy, španělského šampaňského.
Ale pozor, tahle kombinace sakra stoupá do hlavy, především pokud si k návštěvě této metropole vyberete horké léto.

Valencia

© via pixabay.com

Jardí de Turia
Katedrála Panny Marie
Tapas
Tržnice
Valencia architektura

Katedrála Panny Marie

© via pixabay.com

Ciudad de las Artes y las Ciencias

Valencie má mnoho tváří, z jedné strany ji omílá tyrkysové moře, jo, to vlastně šplouchá na celé španělské západní pobřeží.

Historické centrum Valencie v sobě ukrývá antickou energii a pokud se vydáte do Ciudad de las Artes y las Ciencias, budete si připadat jako ve sci-fi. Toto národní muzeum architekta Santiaga Calatravy je bezesporu impozantní.

Muzeum umění a věd Valencia

Muzeum umění a věd Valencia

© via unsplash.com

Supermoderní stavby zasvěcené vědě a kultuře jsou inspirované přírodními tvary – kostra dinosaura, oko na pozorování oblohy – pan Calatrava opravdu promyslel každičký detail.

Komplex se skládá ze 4 různých budov – L’Hemisfèric je prostorové kino IMAX, kde se promítají většinou přírodopisné a naučné filmy.

L’Umbracle, dinosauří skelet, je interpretací zimní zahrady a co si pamatuji, byla tam diskotéka. V 8 ráno mne zachránila třetinka Heinekena, jelikož španělské fiesty začínají pozdě a končí ještě déle, nebo brzy, to je otázka ideální do diskuze o relativitě času.

Hemisferic
Umbracle
Umbracle

© via unsplash.com

Museo de Ciencias

© via unsplash.com

Je zde ještě palác umění El Palau de les Arts Reina Sofía a vědecké muzeum. Další částí moderního města je L’Oceanogràfic, kde se rozprostírá botanická zahrada a delfinárium, kde jsem poprvé v životě viděla show s kosatkami a delfíny.

Oceánografic
Delfinárium

Valencie žije přes den i v noci, v plážových barech se nechte unášet latinskými rytmy, místní barmani jsou velmi ochotní vás naučit základní kroky.
Botellín při západu slunce stojí taky za to, piknic, víno, kytara a pohoda. Sice jsem Valencii navštívila před 14 lety, ale její vibe si pamatuji doteď. 

Abych nezapomněla, během března se tu koná festival Las Fallas – hudba, kostýmy a průvody s obrovskými figurami, které se na konci svátku spálí. Něco jako naše pálení čarodějnic, ale ve větším měřítku 😀

Takže hasta pronto, Valencia!

Valencia vibe

© via pixabay.com

Španělské západní pobřeží a jeho další zastávka - Mallorca

Z pevninského Španělska se přesuneme na ostrov v Baleárském souostroví.
Ostrovy byly vždy jiné, specifické, a možná proto mě tak přitahují.

Mallorca mi učarovala hned při mé první návštěvě, a to mi bylo asi 7 let.
Hornatý ostrov s úchvatnými plážemi, mořem hrajícím všemi odstíny modré, pirátskými zátokami, kde určitě kotví Jack Sparrow s lodí plnou pokladů, no to jsem si trochu zafantazírovala.
Je ovšem pravdou, že přírodní krásy, klimatické podmínky a bohatá historie dělají z ostrova ideální místo k žití.

Puerta Roca Mallorca Španělské západní pobřeží

Puerta De Roca

© via pixabay.com

Největší španělský ostrov žije především z cestovního ruchu, ale zemědělství, rybolov a pěstování vína se na jeho HDP podílí významnou částí.

Mallorca voní, ostatně jako celé Středomoří.
Slané moře a skalní útesy, borovice, pomerančovníky a mandlovníky, olivy – to vše jsou nezaměnitelné vůně, evokují ve vás (ve mně tedy určitě) léto, volnost a pohodu. Půjčte si auto a projeďte ostrov křížem krážem, nádherných spotů je tu nespočet. Popravdě, já jsem jich moc nenavštívila, ale nebojte se, mám to v plánu co nevidět napravit.

O Mallorce jako takové bude ještě jeden článek, musím ji ale nejdřív trochu prošmejdit. Co jsem ale stihla projít bylo hlavní město, Palma de Mallorca.

Mallorca pobřeží
Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

© via pixabay.com

Palma de Mallorca

Ač se jedná o hlavní město, dá se prochodit bez nutnosti přejíždět MHD, což je super.
Palma je strašně milé místo, malebné uličky, parky, náměstí, usměvaví lidé, však to znáte.
Z těch všech měst, o kterých jsem vám povídala, se mi Palma líbila nejvíce, hned za ní pak Córdoba.

Když už se tu ocitnete, určitě zavítejte do Mercado de l´Olivar, tržnice, kde jíte už jen pohledem, odtud běžte směrem k moři přes Placa Major, kolem baziliky Sant Francesc, vnímejte domy, ulice, obchůdky, bary a restaurace, kavárny, všechno. Dojdete až do Parc de la Marc, odkud uvidíte na nádhernou katedrálu La Seu a maurský palác Almudaina.

Uličky Mallorca
Ulice Mallorca
Parc de Sa Feixina
Parc de Sa Feixina
Mercado Olivar Mallorca

Mercado de l’Olivar

Torrente de la Riera
Torrente de la Riera
Palma basilika

Bazilika Svaté Marie

Basílica de Santa María de Mallorca

Basílica de Santa María de Mallorca

© via pixabay.com

Maurský palác Almudaina

Maurský palác Almudaina

© via pixabay.com

Přes Passeig del Born, což je taková Pařížská, dojděte k Torrente de la Riera – vodní příkop, za ním se nachází městské hradby a muzeum moderního umění.

Projděte parkem de Sa Feixina k Mercat de Santa Catalina, kolem něj jsou skvělé kavárny – Palma Santina, Claro nebo třeba RAW čokolatérie.
V jedné kavárně jsem dala do řeči s majitelem, který byl z Austrálie, ptala jsem se ho, jak se ocitnul právě tady, poměrně daleko od rodného města. Odpověděl mi, že čistě náhodou, během cestování po světě a že jeho domov není Austrálie, ale planeta Země.

Jak jednoduše řečeno a přeci to má tak hluboký význam.
Nebýt připoután k místu, ale ke svému nitru, a díky tomu člověk pocítí neuvěřitelnou svobodu a volnost.

Passeig des Born

Hrad, borovice a výběrovka

No my pokračujeme dál, a kam? Na hrad přeci.

Nad Palmou se tyčí gotický hrad Bellver posazený na vyvýšeném kopci posetém borovicovými háji. Procházka je to pořádná, ale je to taková třešnička na dortu. Výhled jedna bášeň!

Ten dort si za odměnu můžete dát potom, v Palmě si kávomilci přijdou na své – Mistral, La Finca, Riutort, Nano Coffee Lab, La Molienda, La Finca, Surry Hills, Bacan a další.
O restauracích ani nemluvě. Sama si musím updatovat seznam, jelikož tohle odvětví se neuvěřitelně dynamicky vyvíjí.

Láska prochází žaludkem a tady to platí obzvlášť. Já se totiž do tohoto baleárského přístavu zamilovala až po uši.

Parc de Bellver
Bellver Mallorca

Bellver

© via pixabay.com

Restaurant Palma
Snídaně Palma

Sečteno podtrženo, Palma je cool. Taková akorát, se vším, co k životu potřebujete.
Už se nemůžu dočkat, až si dáme naše další rendez-vous s výhledem na španělské západní pobřeží.

Plavba lodí

© via pixabay.com

Použité externí odkazy:

10 věcí, kterými vás nadchne Katalánsko – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Katal%C3%A1nsko

Barcelona – průvodce | Cestujlevne.com. Cestuj levně tam, kam tě srdce táhne – Cestujlevne.com [online]. Copyright © Cestujlevne.com [cit. 04.09.2022]. Dostupné z: https://www.cestujlevne.com/pruvodce/spanelsko/barcelona

Antoni Gaudí – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Antoni_Gaud%C3%AD

Město umění a věd – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bsto_um%C4%9Bn%C3%AD_a_v%C4%9Bd

Mallorca | Španělsko na Světadílech. Španělsko – průvodce na cesty | Španělsko na Světadílech [online]. Copyright © svetadily.cz [cit. 06.09.2022]. Dostupné z: https://spanelsko.svetadily.cz/Baleary/mallorca/lokality/