Calming sunset
Všehochuť

Člověk je obrazem své mysli, a taky jídelníčku

Lidská mysl je takový malý vesmír, unikátní pro každého z nás.

Miliony svítivých neutronů přenášejí vzruchy do celého těla, že může připomínat noční oblohu posetou hvězdami. Labyrint myšlenek, vzpomínek a obrazů. Mysl má neuvěřitelnou sílu, dokáže vytvořit realitu kolem nás, ale i v nás samých a stejně tak ji dokáže i zničit. Je to nebezpečná zbraň každého jedince, proto je důležité ji porozumět a naučit se ji používat ve svůj prospěch. Naše myšlenky nás utváří, udávají tempo našim pocitům, emocím i snům. Skrz ně se díváme na svět a svět nás podle nich také vnímá. Zkuste se na sebe dívat do zrcadla a uvidíte ty rozdíly ve výrazu, když se donutíte myslet na různé věci.

A na jaký pohon jezdí vaše tělo?

Mozek a naše mysl řídí ostatní orgány, a to souvisí s tím, že musíme celé naše tělo nějak vyživovat. Rostliny potřebují k životu vodu a slunce, lidé jsou ale v tomhle směru náročnější. Stravování je jednou ze základních životních potřeb. Potraviny jsou to hnací palivo pro naše tělo, pokud chceme, aby šlapalo jak hodinky, je třeba mu dodat vyváženou „palivovou“ směs. Jelikož jsme ale i požitkáři a vnímáme pěti smysli (najdou se i výjimky se šesti), tak by měl pokrm oslovit co nejvíce z nich.

Rostlina

Chuť, vůně, vzhled – spojením těchto elementů vzniká celkový dojem z jídla a vlastně zážitek, člověk by měl akt konzumace pokrmu především prožít. Jsem přesvědčena, že je důležité se soustředit na to, co a jak jíme. Neměli bychom být rušeni okolím, pokud to není třeba společná večeře, ale i přesto bychom měli vnímat jednotlivé chutě, barvy pokrmů i nápojů.

Zjednodušeně je to vlastně transformace energií

Strava je jedna strana mince, druhou je právě naše mysl a to, jak k sobě sami přistupujeme. Naučme se tu sílu myšlenky využívat v náš prospěch. Takže i pokud jíme, je potřeba vnímat, co jíme a jak se u toho cítíme. Uvědomme si, že jídlo má energii, my jsme energie, takže potom je jen na nás, jak ty energie spojíme, aby z nich vzešla další, nová. Pokrm splnil svůj účel a my jsme si jeho konzumaci užili, ten pocit pak přetrvává dál, i během trávení. Tento proces je také důležitý, ale už ho tolik nevnímáme jako to, co mu předchází. Bohužel v dnešní uspěchané době to není vždy jednoduché si udělat čas na jídlo a vědomě ho sníst. Ale zkuste to, uvidíte ten rozdíl. Vnímejte vůni, chutě, zavřete oči, pomalu si vychutnávejte každé sousto. A svět kolem vás se zastaví.

Nespěchej, kouzli

Tělo je unikátní organismus, a tak bychom ho měli i brát. Nejíme jen ústy, ale i mozkem, ten pak vysílá signály do ostatních částí těla a jednotlivé vzruchy potom vytvoří celkový dojem z jídla. Vůně v nás vyvolávají vzpomínky, platí to i o chutích, a jak to v životě bývá, pamatujeme si i ty, které v nás vyvolají i ty ne příliš pěkné vzpomínky. Jenže i ty tam jsou, utváří nás, díky nim jsme, jací jsme.

Jediná jistota je změna

Život je vývoj, neustálá změna, kterou nezastavíme. Můžeme se jí pouze přizpůsobit a přijmout ji. Je to jako surfování, různé cykly a události chodí ve vlnách, některé nás srazí, některé se rozplynou, než dorazí břehu. My bychom se měli naučit vlnu využít v jejím největším potenciálu, nechat se jí nést, ale odhadnout správně, kdy se zlomí. Někdo se to naučí rychle, někdo to umí od narození a někomu nestačí celý život, aby na to přišel. Ale je to výzva. Odvahu máme každý v sobě a rozhodnutí jsou také pouze na nás. Tak se jich nebojme!

Vše, co máme, je jen okamžik ~ Osho

Jsme tím, co jíme a co si myslíme. To jde ruku v ruce s tím, co vyzařujeme do okolí. Okolí pak na nás nějakým způsobem reaguje a my máme zpětnou vazbu sami k sobě. Jezme i jednejme tedy vědomě. Protože čas, který věnujeme sobě, je jedinečný a jen náš.

Povídání o lidské mysli by vydalo klidně i na knihu, a ne na jednu, takže zde nechám prostor pro Vaše vlastní zamyšlení.

Použité externí odkazy:

Ájurvéda pro začátečníky – základní principy a metody – SHANTI. SHANTI – Dotek orientu [online]. Dostupné z: https://www.shanti.cz/ajurveda-pro-zacatecniky/